Bodie, California
Bodie, California

Opuštěné zlatokopecké městečko Bodie leží v pohoří Sierra Nevada v nadmořské výšce 2500 metrů, asi 15 km vzdušnou čarou na sever od Mono Lake na hranici Kalifornie a Nevady. Bodie bylo založeno roku 1859, když zde bylo nalezeno zlato. Už v roce 1880, v dobách své největší slávy, zde žilo 10 000 obyvatel. Hlavní ulice byla lemována 65 saloony, byla zde spousta nevěstinců, čínská čtvrť, herny, banky, hotely, stáje. Stály zde důlní budovy, hasičská zbrojnice, kostel, škola. Bodie bylo zároveň opravdové město hříchu - vraždy a přestřelky zde byly na denním pořádku.

Zlato však bylo nakonec vyčerpáno, lidé odešli a nechali vše tak,
jak to leželo a stálo. Z města se stala postupem času památková rezervace a všechny pozůstalé domy a věci zde byly ponechány
v původním stavu. Zchátralé budovy zde stojí jakoby zamrzlé v čase na prašné, větrem bičované pláni.

Místo, které nás okouzlilo svou tajemnou a tichou atmosférou nefalšovaného divokého západu, tak jak ho známe z mnoha westernů. Procházíme se prašnými ulicemi, vítr co chvíli rozezvučí dřevěné budovy vrzavými zvuky, do toho občas zaskřípe zrezlá korouhvička ... a koule suché trávy se kutálejí okolo. Jakoby stačilo lousknout prsty, abychom se vrátili v čase a všechno kolem nás ožilo - tak silně to na nás působí.